به گزارش خبرگزاری برنا، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی قشم گفت: بیش از 8000 جلد کتاب علاوه بر کتاب های تخصصی حوزه جوانان در حوزه‌های گوناگون عمومی، تخصصی، کودک و نوجوان، کمک آموزشی و کنکور با همکاری جمعی از ناشران و پدیدآورندگان کشور در این کتابخانه جمع‌آوری شده است.

علیرضا کمساری ادامه داد: بخش عمده کتاب‌های این کتابخانه یعنی حدود 7000 جلد از این آثار توسط انجمن فرهنگی ناشران آموزشی اهدا شده و بخش دیگر کتاب‌ها با مشارکت ناشران و نویسندگان سراسر کشور تامین شده است.

وی اظهار کرد: کتابخانه در فضای اختصاص یافته از سوی مجتمع فرهنگی دارالقرآن روستای طبل که توسط شیخ محمدعلی امینی ساخته شده، تجهیز و راه‌اندازی شده است و در دسترس اهالی منطقه قرار دارد.

در ایران به مانند همه جهان، فراتر از جوایز ادبی ریز و درشت که به یادبود یک رخداد یا به پاس قلم یک فرزانه نامگذاری شده است، از چند دهه پیش آیین گزینش سالانه برترین ‌های نشر در چارچوب «کتاب سال ایران»، ارزشمندترین سنجه برای شناسایی آثار نوشتاری کشور بوده است.  کتاب سال ایران یا به بیان درست‌تر کتاب سال جمهوری اسلامی، آیینی فراگیر و گسترده برای برگزیدن همه کتاب‌هایی است که در طول یک سال به چاپ رسیده‌اند و در پیشگاه مردم قرار گرفته‌اند.

نخستین دوره جایزه کتاب سال جوانان به منظور شناسایی برترین پدید آورندگان جوان حوزه فرهنگ نوشتاری توسط این بنیاد در شهریور ماه 1398 برگزار شد و گشایش کتابخانه تخصصی جوانان در تمام استان های کشور یکی از دستاوردهای این آیین محسوب می شود که نخستین آن در جزیره قشم به بهره برداری رسید.

روستای بزرگ طبل در فاصله 62 کیلومتری شهر قشم و در مرکز و قلب جزیره قشم واقع شده است و از دید جمعیت، پرشمارترین روستای منطقه آزاد به شمار می‌آید.